RELAKSACYJNY MASAŻ HAWAJSKI
LOMI LOMI NUI

Jest to metoda pracy z ciałem wywodząca się z pacyficznych Hawajów, powszechnie uznana za głęboko uzdrawiającą formę masażu. Tradycja lomi lomi nui sięga setki lat wstecz, a przekazywana była z pokolenia na pokolenie. W dawnych czasach masaż był nieodłączną częścią kultury wysp i stałym elementem dnia codziennego.

Rozwinęło się wiele form lomi lomi, ta z którą najczęściej możemy się spotkać w Polsce, to lomi lomi nui, czyli masaż świątynny. Jest to ceremonia przeznaczona na specjalne okazje. Stosowana była, aby wspierać ważne osobistości w lokalnych społecznościach, w podejmowaniu istotnych decyzji. Podobno taki rytuał trwał nawet parę dni, nic więc dziwnego, że jego zakończeniu wodzowie spoglądali na ziemskie sprawy z zupełnie innej perspektywy.

Lomi oznacza ugniatać, głaskać. Nui to jedyny, wyjątkowy. Masaż ten obejmuje całe ciało (poza sferami intymnymi), a wykonuje się go głównie przedramionami. Długie i płynne ruchy, sprawiają, że masowana osoba doświadcza głębokiej relaksacji. Mięśnie wokół głównych stawów ciała są rozciągane, co znacznie wpływa na poprawę zakresu ruchów. Sympatycy hatha jogi odnajdą w lomi dużo wspólnego z regeneracyjną praktyką asan.

Przyjemność kluczem do zdrowia i harmonii.

W wolnym tłumaczeniu lomi lomi to masaż miękką łapą zrelaksowanego kota. Miłośnicy kotów, dobrze wiedzą jak cudowny i leczniczy jest to zabieg 🙂
Hawajczycy są mistrzami celebrowania życia. Uważają, że jesteśmy na Ziemi po to, aby być szczęśliwymi. Przyjemność jest niezbędnym elementem w powracaniu do zdrowia i naturalnej harmonii. Kiedy jej doznajemy ciało rozluźnia się, puszczają napięcia, energia dużo swobodniej płynie przez ciało.
Przyjemny, pełen szacunku dotyk jest podstawą sztuki masażu lomi lomi nui.

W zdrowym ciele szczęśliwy duch.

Hawajczycy bardzo dobrze wiedzieli, że zrelaksowane ciało, to – zdrowe ciało. Ta wiedza sięga głębiej. Poprzez masaż możemy wpływać na stan naszego umysłu i połączenie z naszą duchową istotą. Rozluźniając ciało, pośrednio wpływamy na mózg i połączenia neuronalne.
Poczucie relaksu w ciele sprawia, że do wielu spraw możemy nabrać większego dystansu. W związku z tym masaż ten może być świetnym sposobem na poszerzanie horyzontów naszej świadomości. Te osoby, dla których ważny jest kontakt z samym sobą, dobrze wiedzą, że trudno jest siebie usłyszeć w stresie i zabieganiu.
Podczas rytuału lomi lomi nui tworzy się przestrzeń, dzięki której można wsłuchać się w szept swojej duszy i poradzić się intuicji.

Emocje i pamięć komórkowa.

Emocje, które przeżywamy, powodują u człowieka jako istoty psychosomatycznej powstanie głębokich reakcji w ciele. W przypadku kiedy pojawia się stres, gniew czy strach mięśnie napinają się. Gdy czujemy się bezpiecznie, spokojnie, radośnie – mięśnie rozluźniają się. Żeby zaszła którakolwiek z tych reakcji, dochodzi do zmian w procesach chemicznych na poziomie komórkowym. Tak powstaje pamięć komórkowa, w której zapisane są wszelkie wzorce ruchowe, a także przekonania czy wierzenia, które nas ograniczają. 
Przy nagromadzeniu się tego typu mikro napięć, powstają blokady uniemożliwiające swobodny przepływ energii. Ma to wpływ na funkcjonowanie ciała i narządów wewnętrznych. Masaż lomi lomi nui bardzo wspiera uwalnianie pamięci komórkowej. Ma więc właściwości oczyszczające. Oczywiście nie oznacza to, że po masażu nie będziemy o niczym pamiętać, ale że nasza relacja z naszą osobistą historią, emocjami będzie zupełnie inna: lżejsza, pełna dystansu i refleksji, spokoju.

Uwolnić energię w tańcu.

Lomi lomi nui jest masażem szamańskim, oznacza to, że masażysta pracuje z przepływem energii w ciele. Hawajska filozofia HUNY mówi o tym, że wszystko jest energią, tylko w różnym stanie skupienia. Osoby, które wolą szukać autorytetów w świecie nauki, odnajdą to samo w podstawach fizyki relatywistycznej. Nie jest to tylko techniczna praca z aparatem ruchu. Ważna jest uważność i obecność. Jak mówią Hawajczycy – energia podąża za uwagą.
Poprzez skupienie naszej uwagi na ciele, świadomy kontakt z ciałem w połączeniu z oddechem, możemy się spodziewać znacznie głębszych efektów. Genialnym rozwiązaniem, które ma poruszyć cyrkulację energii pomiędzy masażystą a klientem, jest włączenie do masażu – tańca. Ale spokojnie 😉 Nikt Was do tańca nie będzie namawiał. To jest zadanie masażysty – „tancerza”, który porusza się wokół stołu tanecznym krokiem, tym samym podnosząc poziom energii w czasie masażu.

Magia dotyku.

Co właściwie sprawia, że masaż lomi lomi nui jest taki wyjątkowy? Powiedziałabym, że jest to tworzenie przestrzeni akceptacji, współodczuwania i miłości. Traktowanie Ciała, jak świątyni jego Ducha. Często mówi się o lomi lomi nui, że jest to masaż kochających dłoni. W takich warunkach najszybciej wracamy do siebie a nasze ciało, umysł i dusza zaczynają się ze sobą harmonijnie komunikować.
Hawajczycy mówią, że uzdrawianie wypływa z wnętrza dzięki miłości. To nie masażysta jest uzdrowicielem. On tylko pomaga stworzyć wokół osoby poddającej się masażowi optymalne warunki do tego, aby jego organizm mógł zacząć się regenerować i powracać do harmonii.

Uzdrawiająca moc intencji.

Masaż lomi lomi nui to rytuał, który może wspierać realizowanie naszych intencji. To szczególny rodzaj modlitwy. Dlatego dobrze wiedzieć, dlaczego kładziemy się na stole. Warto zadać sobie pytanie, na co chcemy się otworzyć w swoim życiu. Żeby mogło przyjść coś nowego, trzeba uwolnić to, co stare. Każda zmiana zaczyna się w nas. Podniesienie poziomu energii, poprawa jej przepływu, transformacja struktur energetycznych naszego ciała w połączeniu z intencją i wiarą mogą działać cuda.
Lomi lomi nui jest potężnym narzędziem, jeśli potrzebujemy zmian, szukamy inspiracji czy wchodzimy w nowy etap w swoim życiu lub gdy mamy podjąć jakąś ważną decyzję.

Lomi lomi nui na świecie i w Polsce.

Pomimo, że masaż ten ma prastarą tradycję – długo pozostawał sztuką znaną tylko Hawajczykom. W czasach kolonizacji, wszelkie rdzenne praktyki były zabronione i surowo karane, w związku z tym przeniosły się one do „podziemia”. Dopiero w drugiej połowie XX wieku mieszkańcy Hawajów zdecydowali się uchylić rąbka tajemnicy i zacząć przekazywać swoją wiedzę ludziom spoza wysp.
Jednym z wybitnych nauczycieli masażu lomi lomi nui był kahuna Abraham Kawai’i. Jedną z jego pierwszych uczennic, w których żyłach nie płynęła hawajska krew, była Susan Pa’iniu Floyd. Od ponad 30 lat Susan uczy tej sztuki na Hawajach i w innych krajach na świecie. Do Polski przyjechała w 2001 roku. Od tego czasu odwiedza nasz kraj regularnie, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem. Masaż lomi lomi nui przyjął się w Polsce wyjątkowo dobrze.

Jak przebiega masaż lomi lomi nui?

W pomieszczeniu panuje przyjemna atmosfera intymności, ciepła i spokoju. Zapewniam ją poprzez odpowiednio dobraną muzykę hawajską oraz kompozycję zapachową. Masaż lomi lomi nui rozpoczyna się od ciszy, podczas której osoba masowana myśli o intencji, a ja wypowiadam hawajskie błogosławieństwa. Osoba masowana leży najpierw
na brzuchu, a później na plecach. Nakładam na całe jej ciało oliwkę. Masuję kolejno: plecy, tylną powierzchnię kończyn dolnych, stopy, tył głowy, barki, kark, twarz, brzuch, kończyny górne, stopy, przednią powierzchnię kończyn dolnych.
Masaż wykonuję jest za pomocą całych dłoni, a także zgiętych palców, nadgarstków lub przedramion. Co ważne, w tym samym czasie mogą być masowane dwie różne części ciała, co pomaga osiągnąć stan głębokiej relaksacji. Wynika to z tego, że mózgowi trudno jest skoncentrować się na dwóch miejscach jednocześnie.

Ile czasu trwa masaż lomi lomi nui?

Cały rytuał masażu lomi lomi nui trwa od półtorej godziny do dwóch godzin.
Ze względu na relaksacyjny cel masażu, warto zarezerwować sobie więcej czasu, aby móc mentalnie się do niego przygotować i nie generować dodatkowego stresu, związanego z pośpiechem.

Zalety hawajskiego masażu lomi lomi nui.

Masaż lomi lomi nui ma wiele zalet. Jest delikatny i ma głębokie i wieloaspektowe działanie. Zapewnia głęboki relaks, wyzwala wewnętrzną siłę i pozwala zapomnieć o codziennych troskach. Zgodnie z filozofią hawajską, zrelaksowane ciało to zdrowe ciało.

Co powoduje hawajski masaż lomi lomi nui?

– przyspiesza regenerację organizmu zarówno po wysiłku fizycznym, jak i umysłowym
– pomaga w stabilizacji pracy układu nerwowego
– zwiększa ruchliwość stawów, a także ich elastyczność
– przywraca równowagę energetyczną, harmonię duszy i ciała, przez co dodaje energii i sił do działania
– poprawia krążenie krwi, limfy oraz procesy oczyszczania ciała z toksyn
– przyspiesza przemianę materii oraz spalanie tkanki tłuszczowej
– rozluźnia zarówno mięśnie, jak i ścięgna
– zapewnia odprężenie i wyciszenie

Wskazania do masażu lomi lomi nui.

Istnieje wiele wskazań do przyjęcia relaksacyjnego masażu lomi lomi nui:
– przemęczenie
– stres
– problemy z koncentracją
– apatia
– obniżenie nastroju
– stany depresyjne
– napięcie mięśniowe
– niepokój towarzyszący nadchodzącym zmianom
– bóle pleców, głowy i innych części ciała, związanych z układem ruchu

Przeciwskazania do masażu lomi lomi nui.

Przez zabiegiem osoba przygotowująca się do masażu powinna opowiedzieć osobie masującej o swoich dolegliwościach, co pomoże ukierunkować masaż i tym samym uczynić go skuteczniejszym.

Natomiast wśród bezwzględnych przeciwwskazań do masażu lomi lomi nui należą:
– grypa i inne choroby zakaźne, w tym szczególnie choroby skórne
– stany zapalne miejscowe i ogólne
– podwyższona temperatura ciała
– stany obniżonej odporności fizycznej

Jak przygotować się do masażu lomi lomi nui?

Przed masażem warto zrobić peeling całego ciała i wziąć kąpiel.
Zaleca się powstrzymać od obfitych i ciężkostrawnych posiłków bezpośrednio przed masażem.

Jak często można przyjąć masaż lomi lomi nui?

Masaż hawajski jest delikatnym zabiegiem, który może być wykonywany tak często, jak pragnie tego osoba masowana. Najlepsze efekty uzyskuje się przy regularnym korzystaniu z masażu hawajskiego.
Każdy musi jednak dostosować jego częstotliwość indywidualnie do swoich potrzeb i reakcji na jego wykonanie.

Jaki jest koszt masażu lomi lomi nui w Joga Studio Plewiska?

Cena masażu trwającego ok. 90 min. wynosi 250 zł.
Konieczne jest wcześniejsze umówienie terminu wykonania masażu.

CZY MASZ JAKIEŚ PYTANIA DOTYCZĄCE
HAWAJSKIEGO MASAŻU LOMI LOMI NUI?

JEŚLI NIE - PO PROSTU...

I USTAL ZE MNĄ JEGO TERMIN 🙂